
Руският президент Дмитрий Медведев оповести първия национален план за изучаване на религия в средните училища, както и скорошната поява на свещенослужители в армията, съобщи в. "Комерсант".
Във вторник Медведев се срещна с представителите на всички религиозни общности в Русия в присъствието на министрите на отбраната Анатолий Сердюков и на образованието Андрей Фурсенко. След съвещанието държавният глава обяви, че часовете по религия засега ще бъдат въведени пробно в 18 региона, а ако експериментът се окаже успешен, той ще обхване и останалата част на страната към 2012 г.
 Според Медведев конкретният материал за изучаване може да включва основите на православната култура или на други разпространени в Русия религии като исляма, юдаизма и будизма. Новият предмет обаче трябва да се преподава от светски лица, а изучаването му да бъде на доброволна основа, подчерта президентът. На учениците, които не желаят да посещават тези часове, трябва да бъде предложен алтернативен светски курс по етика, допълни Медведев.
 Институцията на армейски и флотски свещенослужители (по света те са по-известни като капелани - бел.ред.) също ще бъде въведена поетапно, като този процес ще започне още тази година, заяви министърът на отбраната. До края на 2009 г. се предвижда по един свещеник да бъде прикрепен към военните части извън пределите на Русия, а по-късно и тези на територията на страната. Накрая свещеници ще бъдат изпратени и във флота и военните учебни заведения. В случай че над 10% от състава на дадена военна част изповядва религия, различна от православната, вероятно ще им бъде осигурен свещенослужител от съответното вероизповедание, поясни още Сердюков.
Източник: в."Дневник"
|