
Франция може и да въведе правила за носенето на пълно дамско ислямско покривало, наречено бурка, на обществени места, пише вестник "Фигаро".
Жените, носещи този тип ислямско покривало, което покрива тялото от глава до пети и оставя на носещите го възможност да виждат през гъста мрежичка, става все по-популярно сред млади жени, близки до салафитското движение, изповядващо строг ислям.

Макар някои жени да страдат от носенето на бурка, повечето я носят доброволно, смятат френски експерти по ислям. Според Бернар Годар много от тях са с френско гражданство и са приели исляма доброволно в зряла възраст.
Салафитите, изпоядващи краен фундаментален ислям, са малцинство във Франция – между 30 и 50 хиляди, но броят им нараства. Френският министър на имиграцията Ерик Бесон заяви днес, че според него закон за носенето на бурка би бил "неефективен и би довел до напрежение, за което в момента няма място".
"Във Франция вече стигнахме твърде далеч. Жените-държавни служители нямат право да носят забрадки в сферата на обществените дейности, ученичките не могат да ги носят и в училище", добави той.
Американският президент Барак Обама защити в рамките на речта си в Кайро избора на мюсюлманките да носят забрадки, припомня "Фигаро".
"Свободата в Америка е неделима от свободата да практикуваш религията си… Затова правителството на САЩ е защитавало и в съда правото на жените и момичетата да носят хиджаб и е наказвало тези, които го отричат", заяви Обама пред претъпканата зала в Каирския Университет.
"Отхвърлям мнението на Запада, че жена, която покрива косата си, е по-малко равнопоставена, но вярвам, че на жена, на която се отказва обучение, се отказва от възможността да бъде равнопоставена", изтъкна Обама.
С това изказване Обама "докачи" френската позиция по отношение на ислямските покривала в публичното пространство, пише изданието.

През 2004 година Франция забрани в училищата и образователните институции да се носят религиозни символи, включително забрадки. Подобна полемика се води в Канада, Германия, а в Белгия около 90% от училищата поставиха подобна забрана и бяха заклеймени като "дискриминиращи" в правителствен декрет.
|