
Най – голямата благодат, отправена към човечеството, е божието откровение и напътствие. Всевишният казва:
„ Аллах низпосла най-прекрасното Слово в Книга със сходни, повтарящи се части. Настръхва от него кожата на онези, които се страхуват от своя Господ, после кожата и сърцата им се смекчават при споменаването на Аллах. Това е напътствието на Аллах. Напътва с него Той когото пожелае. А когото Аллах остави в заблуда, никой не ще го напъти. „
Глава „Тълпите”: 23
„ И дадохме в този Коран всякакви примери на хората, за да се поучат Коран на арабски без изопачавания в него, за да се побоят! „
Глава „Тълпите”: 27-28
„ О, хора, при вас дойде довод от вашия Господ и ви низпослахме явна светлина. „
Глава „Жените”: 174
„ Вярвайте в Аллах и в Неговия Пратеник, и в Светлината, която низпослахме! Сведущ е Аллах за вашите дела. „
Глава „Разкриването на заблудата”: 8
„ Алиф. Лам. Мим.
Тази Книга без съмнение в нея е напътствие за богобоязливите. „
Глава „Кравата”: 1-2
„ То наистина е чест за теб и за твоя народ. И ще бъдете разпитвани.„
Глава „Украсата”: 44
Това откровение не останало затворено из между кориците и ограничено от редовете, напротив - Мухаммед, синът на Абдуллах, бил избран да покаже Корана в живия му вид. Нима думите на съпругата му Айша не показват това:
„ Неговият нрав беше Коранът. „
Пратеникът на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари) казва:
„ Най- добрият от вас е онзи , който изучава Корана и учи другите на него. „

Тези и други коранични текстове и предания доказват достойнството и висотата на тази Книга, и следователно нашето отношение към нея трябва да бъде подобаващо за мястото й. В зависимост колко и какво е нашето отношение към нея, такова ще бъде и нейното към нас. Доводът за това е застъпничеството на Корана за онези, които са заслужили в Съдния ден.
Всевишният изпратил тази книга като дар към земята. В нея той е поставил основите на доброто, принципите на успеха, начините за спасението, отговори на човешките въпроси, предпазил е човека от заблуда, отворил е вратата на покаянието и всичко, което е нужно за човека да пребивава в земния си живот праведно и след това да бъде възнаграден.
Казва Всевишният:
„… и чети Корана отмерено. „
Глава „Загръщащият се”: 4
„Така е, за да укрепим с него твоето сърце. И го четохме отмерено. „
Глава „Разграничаването”: 32
Пратеникът (Аллах да го благослови и с мир да го дари) казва:
„ Украсявайте Корана с гласовете си. „

И в друго предание казва:
„ Украсявайте гласовете си с Корана. „
Тези текстове и още множество други определят едно от задълженията ни към Свещения Коран и това задължение е да го четем. Четенето на Корана е служене на Всевишния. Четящият Корана служи на Всевишния и чувства близостта Му. Всяка къща, в която се чете Корана, се изпълва със светлина, спокойствие, благодат и милост. Ангелите обгръщат този дом и както обитаващите земята виждат светлината на звездите, така и обитаващите небесата виждат светлината на домовете, в които се произнасят и четат думите на Създателя.
Това четене не е безцелно. Най-важната му цел е размишляване над знаменията му, което е и другото ни задължение към Корана.
„Това е Книга, която низпослахме на теб [о, Мухаммад] благословена, за да размишляват над нейните знамения и за да се поучават разумните хора... „
Глава „Сад”: 29

Какво е размишлението над знаменията в Свещения Коран ?
Да размишляваме над знаменията означава да търсим значенията на повелите, заложени в думите, да не изчитаме думите само като компоненти на изречението. Зад всяка дума се крие значение и послание, всяка буква е заела предназначеното си място, зад всяко словосъчетание се крие идея, мисъл, наставление, норма и повеля.
Само посредством размишляването се откриват идеите и ценностите, които са заложени зад редовете.
И не на последно място по важност следва и другото ни задължение, което е прилагането и превеждането на знаменията чрез делата ни. Достатъчни са думите на Айша (Р.А.), описвайки нрава на Пратеника:
„ Неговия нрав беше Коранът. „
Всеки един мюсюлманин иска да подражава на Пратеника (Аллах да го благослови и с мир да го дари) . В стремежа си към това подражание всеки един мюсюлманин трябва да не забравя никога, че... „ Неговият нрав беше Коранът. „
Превод от арабски език |